O nás

Rafaella je malá rodinná firma s dvacetiletou tradicí, založená magistrou farmacie Petrou Hlavatou, která na začátku měla velké přání, aby lidé neměli otupělý čich a naplno cítili krásu vůní ve svých životech.

Celá naše filozofie proto jde ruku v ruce s opravdovým posláním šířit krásu a moudrost vůní k nosu každého člověka a stejně tak všem ukazovat, že na to, abychom cítili – nepotřebujeme žádný talent, jen ochotu čichat a nechat se vůněmi vést.

Prvním rafaellím počinem byly ve své době vizionářské kurzy o historii a podobách vůní, zrození konceptu Vonné Typologie a tvorba prvních osobních vůní v ČR. Brzy následovala Škola čichu, na které během téměř patnácti let stovky účastníků objevili plný potenciál svého čichu i individualitu v užití vůní. V roce 2023 se zážitkové i vzdělávacích kurzy, které vycházejí z tradice originální Školy Čichu, přesouvají na online platformu UMĚNÍ CÍTIT.

Neméně důležitou zastávkou v historii Rafaelly jsou vlastní voňavé výrobky.

Certifikované vůně a vykuřovadla, které Petra Hlavatá vyrábí, vznikají pod její značkou RAFAELLA UMĚNÍ VŮNÍ a nesou otisky paměti mimořádných míst či osob, jejichž příběhy skrze vůně Petra coby tvůrkyně receptur vypráví.

Silnou inspirací pro vznik parfémových receptur či vykuřovacích směsí byl například stavitel Jan Blažej Santini, spjatý s Klášterem Kladruby u Stříbra, kde na jeho památku vznikla parfémová trilogie Triptych Monastery.

V Kladrubech u Stříbra se nachází také unikátní expozice vonných látek – ARCHIV VŮNÍ, kde můžete poznat rozličné podoby vůní, od jednotlivých ingrediencí až po hotové receptury.

Další místa, pro která parfémy i vykuřovadla vznikala, dala během let vzniknout projektu VONNÁ MAPA DOMOVA – unikátní síti vonných zastávek, kde si rafaellí certifikované vůně i vykuřovala můžete zakoupit a na vlastní nos pocítit nový, vonný rozměr architektonických památek, měst i míst. Na Vonné Mapě najdeme kromě Kladrub u Stříbra také zejména Kutnou Horu, barokní perlu Hospital KUKS i Brno.

V rámci Vonné mapy domova i dalších projektů spolupracujeme také s Botanickou zahradou Hl. m. Prahy – tvorba parfémů Fata Morgana, Dačického domem v Kutné Hoře, Klášterem Plasy, Levandulovou farmou pod Řípem, historickým městem řemeslné keramiky Levín, Bylinkotékou v Českých Budějovicích.

V letošním roce se účastníme výročního projektu Santini Immortalis v Kutné Hoře a také vzniká soubor vůně a vykuřovadel Santiniho Sanctuarium.


Kontaktní info

UMĚNÍ VŮNÍ: Petra Hlavatá

Tel.: 604 790 097
Email: petra@rafaella.cz

UMĚNÍ CÍTIT: Markéta Filipová 

webové stránky a sociální sítě tvoříme