O vonném řemesle

Rozhovor s Petrou Hlavatou o vůních, čichu a vonněm řemesle (březen 2011)

Jak jste se dostala k práci s vůněmi a parfémy?

Když se ohlížím zpátky, vnímám jak vše k práci skladatele vůni směřovalo. Vystudovala jsem střední zdravotní školu, obor farmaceutický laborant. Na praxi v lékárnách jsem získala technické základy vonného řemesla. Vzpomínám na vůni staré lékárny v Olomouci,mého prvního pracoviště. Všechny ty lahvičky a mističky,míchání mastí a krémů, tinktury z léčivých bylin, starý pan lékárník,který mne učil lékárenským grifům a fintám. Moc mne to bavilo a vše v lékárně mi vonělo. Dodnes mám schovány staré lékárnické knihy s originálními recepty.
Na farmaceutické fakultě jsem se naučila velké množství, hlavně teoretických informací a protože bylo právě po revoluci přičichla jsem i k novým zahraničním metodám, homeopatii a aromaterapii.
Po škole jsme se s mužem vydali na toulky světem. Z cest po Indii a Pákistánu jsem si přivezla mnoho vonných substancí a vzácných olejů. Navštívili jsme i Irán kde mne fascinovali vznešení potomci Peršanů a jejich umění vůni. Vonné látky mne chytili do svých tenat, propadla jsem jejich svodům a kouzlům. Staly se mým koníčkem a zálibou. Po mateřské dovolené jsem se již do lékárny nevrátila. Práce mne přestala těšit, v lékárnách se již nemíchalo, moc to tam taky nevonělo a v apatykách převládl prodej hotových výrobků. Hledala jsem a studovala dál vše co bylo k mání o vonných látkách, bylinách a jejich účincích.Několik let jsem pracovala s vonnými a barevnými systémy z Anglie a Amazonie. Vůně se staly mými přáteli a průvodci. Učila jsem v Barevné škole a postupně začala vyrábět vlastní vonné směsi a kosmetiku. S narozením dcery jsem vyrobila první parfémovou řadu a postupně začala vyrábět Individuální osobní vůně. Obě mé děti a vlastní stará zahrada, léčivé byliny a stromy byly obrovskou inspirací.
Přírodní vonný systém jsem nazvala Rafaella, vůně s pamětí. Je založen na 16 vonných a barevných liniích a jeho stavebními kameny je 256 vonných tónů. Z nich je možno komponovat vůně pro každou příležitost. V současnosti skládám Individuální vůně pro své klienty, vedu vonné workshopy, učím ve Škole čichu. Jsem spokojená, kruh se uzavřel,mé vůně putují k lidem, otevírají jejich nosy i srdce. Stále se učím, stále objevuji, vonný svět je velmi inspirativní a přírodní vůně jsou velkým potěšením a provázejí mne opravdu každým dnem.

Dokážete stručně popsat, jak si mohu najít vlastní osobitý parfém? Resp. jak si každý může najít tu svou vůni? Na jaké otázky si má odpovědět?

Najít svou vlastní vůní je velké dobrodružství a tvořivý proces. Naše nosy jsou otupělé a unavené, náš čich spí. Často chvíli trvá než se klient uvolní a dovolí svému nosu, aby pracoval. Čekám, naslouchám a dávám k dispozici vonné směsi, klient sám hledá jednotlivé složky, základ,srdce a hlavu svého parfému. Já pak namíchám 3 typy vonné směsi a dolaďujeme, hledáme, putujeme spolu za optimální vůni.
Najít svou vůni je jako najít lásku, prostě to cítíte. Klient sám vybírá flakón pro svůj parfém. Pracuji s originálními flakóny českých sklářů,vše je tedy ruční práce, vonné složky jsou přírodní. Klient svůj parfém pojmenuje a odnáší si jej domů. Já recepturu i vonnou směs ukládám do Vonného archívu a tak mohu na přáni vůni vždy namíchat, popř. vytvořit osobní kosmetiku. Vůně v archívu jsou různé, jemné, dráždivé,smyslné, hladivé, chladivé, jako lidé.
Co člověk to vonný příběh. Váš parfém o Vás mnohé prozradí a Váš nos Vás mnohé naučí, o sobě, o druhých, nepřestávám žasnout nad tím jak jsme různí a jak jsou naše nosy individuální. Vím, že většinu vůní bych bez svých klientů vůbec nenamíchala a tak jsou oni vlastně mými učiteli. Fascinující jsou hlavně děti, jejichž nosy jsou stále ještě citlivé a jemné, ony skládají fantastické a velmi inspirativní parfémy.

Dá se čich vycvičit? Jak?

Čich je náš nejstarší a nejvíce zanedbaný smysl, a přitom je fascinující, záhadný a velmi individuální. Čich nelze vypnout, dokud dýchám,čichám. A nelze jej taky změřit, čich je prostě záhada. Vždy jej lze probudit a začít jej využívat vědomě. Každý z nás je čichem ovlivněn, ne nadarmo se říká, ten má dobrý čich, má na to nos, nemohu jej ani cítit. Vůně jsou sexy a probouzejí naší smyslnost. O čichu a lásce by se daly popsat stohy, ten druhý vám prostě musí vonět, je to velmi jednoduché.
Čich se dá vědomě rozvíjet, čicháním k květinám, k dobrému jídlu, vůně a chuť jsou úzce propojeny, stačí když něco omamně zavoní a hned se nám sbíhají sliny. Můžete si pořídit vonné esence, vykuřovadla, chodit po přírodě i městě a zhluboka dýchat a čichat. Je třeba vědět, že přírodní látky vyvolávají přírodní pocity, ty syntetické zase pocity jiné. Čich je spojen s emocemi, neexistuje neutrální vůně, reagujeme na každou.
Historie vonných látek je velmi stará, již před 5000 lety Egypťané využívali vonné látky, ať již jako parfémy,kuřidla, či jako léčiva. Orient a jiné východní kultury jsou co se týká užití vonných látek též velmi inspirativní. Japonské umění vůní a tvorba vonných směsí je dodnes přísně střežena a předávána jako rodinný klenot. Vůně v historii byly vždy výsadou bohatých a vznešených, až posledních 100 let především díky syntetické výrobě zlidověly a jsou dostupné všem. Žijeme v optimální době, je nám k dispozici téměř vše, stará staletími prověřena vonná moudrost i nejnovější technické vonné výdobytky, můžete si vybrat, Váš nos je vždy vašim nejlepším rádcem.

Dokážete odhadnout, kolik vůní rozeznáte?

Náš čich i jeho citlivost je velmi individuální, velké Nosy, což je označení velkých parfémových tvůrců rozeznávají až 10 000 vůní. Já sama jsem vůně, které znám nikdy nepočítala. Mám poměrně velkou sbírku vonných ingredienci, pryskyřic, vonných dřev, vykuřovadel, bylin, parfému jednosložkových, komponovaných, syntetických, přírodních. Vonný archív má více než 1000 vůní, sama nevím, jsem lovcem vůní, pátračem a dobrodruhem, pořád něco objednávám,očichávám, míchám, dýchám. Je to prostě vonná cesta a nevidím na její konec. Ale bavím se dobře a můj čich se neustále něco nového učí.

K čemu si čichnete, abyste se cítila dobře?

Tak já mám opravdu obsáhlou sbírku všech možných vůní z celého světa. A vůně i kosmetiku si připravuji každý den dle nálady. Vstávám s grepem a rozmarýnem, míchám si je s růžovou koupelovou soli na ranní lázeň. Když pracuji mam u sebe dobrou čokoládu a čerstvě praženou kávu. Mám i své vonné favority a letité lásky. Radost mi udělá heřmánek římský a meduňka, Mám oblíbenou směs na uklidnění, pro povzbuzeni, když jsem unavená nedám dopustit na šalvěj muškátovou. Často očichávám i byliny na své zahradě. Prozkoumávám kuřidla ze všech koutu světa. V současnosti mne fascinuje orlářkové dřevo a tajemný oudový olej. Miluji syté zelené čaje, a uklidňuje mne i vůně pečeného chleba. Mám takový soukromý vonný Top ten. A ten rozšiřuji a doplňuji dle svých potřeb.

Vzpomenete si na nějaký zážitek, který máte spojený s vůněmi? Třeba, jak vám voní dětství, jak vám voní první láska, mateřství?

Čich je s naší pamětí svázán nerozlučně a každý z nás má své vonné království. Vůně libé i nelibé, zacítíte a jste tam. Máme to tak všichni. Já sama mám krásnou vonnou vzpomínku na lesní dobrodružství a svého dědu, chodili jsme pořád na houby, děda kouřil, les voněl, mám to v hlavě uloženo jako vůně Valašsko, ta směs čerstvé houby, cigára a les. Krása. Mám i smutné vůně nemocí a nemocnic,když odcházeli mí blízcí. Nezapomenu vůně bylinného skladu z letních brigád. Všechny důležité chlapy svého života si pamatuji po vůni.
Vůně je jako láska. Kouzelná a dojemná byla vůně mých dětí, když se narodily. Mám soukromý vonný archív, svůj vonný svět, vůně moře, vůně starých buddhistických klášterů vysoko v horách, vůně dobrého jídla a pití, vůně lásky. Vím kam jít když něco bolí, když je smutek, když je veselo, vůně mne opravdu provází a obklopují každý den, jsou mými důvěrníky i společníky. Je to jedna z mála věcí za které utrácím, když mi něco vonní nehledím na cenu. Jdu za svým nosem, moc nenakupuji,nebaví mne to, ale u vůní a knih dokážu strávit hodiny a utratit za ně celé jmění. Je to prostě vášeň, vůně jsou můj osud, moje láska.

A dnes? Která vůně vám aktuálně zůstala v nose?

Tak dnes to bylo pestré, ráno vůně pomeranče a kadidla na ranní koupel, pak rozmarýn a máta na novou vonnou jarní kolekci, testování a hledání optimálních citrusů, takže citróny a pomeranče a neroli a bergamot. Pak čerstvá bageta a káva v parku s dcerou ze školky a vůně divokého česneku, který právě v parku roste. Vůně starých archivních knih s alchymickou tématikou, neb chystám vůně a kuřidla na výstavu o středověku, no a večer budeme dělat maso, to bude taky vonět, koupání dcerky, to je mandarinka. Před spaním upravit tento rozhovor, takže vavřín neb plná pozornost a pak spát a lázeň teplá heřmánková. Takový vonný den můj to je. Přemýšlím ve vůních, komunikuji ve vůních, je to pro mne zcela přirozené.

Na co máte čich? Poznáte podle vůně, s jakým člověkem máte tu čest?

Mám svůj nos a čich na poznáváni a vnímání, života, světa, sebe , druhých. Je mým drahým společníkem, učí mne, baví mne, není s ním nikdy nuda. Ideální partner do nepohody, na dovolenou. Čichám, dýchám, nelze to rozdělit, vůně lidí je pro mne důležitým vodítkem. Jdu za svým nosem a věřím mu, ještě nikdy mne nezradil.